04. 10. 2017 14:22

Куманово го пречекува Работнички на стартот на Првата лига

Куманово го пречекува Работнички на стартот на Првата лига

Денска во канцеларијата на МКФ беше одржана ждрепката за првата кошаркарска лига, која што започнува овој викенд.

Екипта на Куманово за прв противник го има тимот на Работнички, а натпреварот ќе се одигра на домашен терен. Тимот од Градски парк имаше два официјални меча во новата сезона, но и на двата не успеја да забележи победа против тимот на Парма.

Куманово формата ја темпираше со пријателски натпревари, па ќе видиме како функционира овој нов тим на тренерот Михајловски.

Во првото коло се среќаваат Пелистер - Шкупи, Струмица - АВ Охрид, Кожув - Блокотехна, Фени Индустри - Гостивар, а во првото коло ќе го имаме и минатогодишното финале МЗТ Скопје Аеродром - Карпош Соколи.

Првенството започнува на 7.октомври.