18. 08. 2017 16:17

Куманово се засили со два кошаркара од Србија

Куманово се засили со два кошаркара од Србија

Кошаркарскиот клуб Куманово го комплетира ростерот во пресрет на новата сезона, па од денеска плаво-белите се посилни за Мирко Ковач и Немања Миљковиќ.

Миљковиќ игра на позицијата крилен центар, висок е 206 центиметри и минатата сезона играше за Левски во словачката лига каде што постигнуваше 10 поени во просек.

Ковач е искусен кошаркар, има 34 години и големо кошаркарско „педигре“. Минатата сезона настапуваше во грчкото првенство во тимот на Короибос, а предходно има играно за Црвена Ѕвезда, Партизан, ОКК Београд, романските Краиова и Питешти а препознатлив е по одличниот шут за три поени.

Неофицијално Куманово подготовките ќе ги започне следната недела, а се очекува уште едно засилување на центарската позиција.