10. 12. 2017 15:04

Нова победа на ракометарките во Гевгелија

Нова победа на ракометарките во Гевгелија

Ракометарките на Куманово по убедливиот пораз од Вардар, се вратија на победничките патеки одкако забележаа победа против тимот на Гевгелија со резултат 23-19.

Ова беше тежок натпревар за кумановчанки кои не успеаа да направат голема разлика, по која ќе влезат во лесна завршница. Гевгелија пружи одличен отпор, домашниот тим дури и поведе по паузата од полувреме, но ракометарките на Куманово се вратија во мечот, и направија разлика од 3 гола која ја одржуваа до крајот на натпреварот.

Мила Трајковиќ беше најефикасна во тимот на Куманово со 5 гола. Кај домаќините на овој натпревар, Драгица Митрова постигна 11 гола.