18. 09. 2017 13:11

Ракометарките го пречекуваат Пелистер за почеток на првенството

Ракометарките го пречекуваат Пелистер за почеток на првенството

Ракометарките на Куманово утре во го играат првиот натпревар во новата сезона во најквалитетното женско ракометно првенство, против екипата на Пелистер.

Кумановските ракометарки ќе настапат во идентичен состав, и ќе се обидат да направат чекор повеќе кон неприкосновените Вардар и Металург. Минатата сезона тимот успеја да направи подвиг и да забележи победа над Металург, па оваа сезона за очекување е да се пружат подобри партии против најквалитетните македонски ракометни колективи.

Прв противник на Куманово во новата сезона е тимот на Пелистер од Битола, екипа која заврши далеку зад Куманово. Натпреварот ќе се одигра во салата на ОУ Христијан Карпош со почеток во 19 часот.