04. 05. 2017 12:04

ЖРК Куманово ја пречекува екипата на Гевгелија

ЖРК Куманово ја пречекува екипата на Гевгелија

Ракометарките на Куманово денеска во салата на ОУ Христијан Карпош ја пречекуваат екипата на Гевгелија.

Гевгеличанки се претпоследни на табелата со 5 победи и 15 порази, па Куманово сигурно смета на бодовите од денешниот дуел. Одличниот натпревар против Металург наговестува дека ЖРК Куманово е се поблиску до неприкосновените Вардар и Металург кои се на чело на табелата.

Куманово е трет со 42 бода, а колку за споредба тимот на Прилеп е четврти со 24 бодови. Големата бодовна разлика може да бидне искористена и за разигрување на ракометарките од младинскиот погон, кои сигурно ќе биднат потребни во иднина за зголемување на ротацијата и намалување на разликата помеѓу Куманово во однос на Вардар и Металург.

Натпреварот започнува во 18:30.