500x100-1
11. 07. 2018 21:56

Македонија доби покана за членство во НАТО

Македонија доби покана за членство во НАТО

Членките на НАТО денеска на Самитот во Брисел се договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата.

„Го поздравивме договорот меѓу Атина и Скопје. Се договоривме да ја поканиме Владата во Скопје да почне пристапни преговори за членство и штом завршат сите национални процедури да се финализира договорот за името, земјата ќе му се приклучи на НАТО како 30. членка“, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференцијата по состанокот на Северноатлантскиот совет.

На Самитот во Брисел присуствуваат премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров.