500x100-1
18. 06. 2019 13:34

Најмногу дожд наврна во Куманово

Најмногу дожд наврна во Куманово

Дури 39 литри на метар квадратен дожд наврна вчера во невремето што го зафати Куманово.

 Според Управата за хидрометеоролошки работи, потоа следуваат Маврово со 25, 23 Крушево, 18 К.Паланка, 13 Д. Капија, 9 Прилеп, 8 Тополчани, Ск-Петровец, 6 Ѓуриште, 3 Скопје-З.Рид, Берово, 1 Тетово, Струмица.

Времето денеске ќе биде претпладне сончево, некаде со мала до умерена облачност.

Од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и на места ќе има нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 26 до 34 степени. Индексот на УВ зрачењето е 7.

До четврток во попладневните часови ќе се задржи променливо облачно и нестабилно време со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Во петок и за време на викендот ќе преовладува сончево и топло време, но ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи. Во понеделник се очекува да биде посвежо, врнежливо и повремено со засилен северен ветер.