500x100-1
14. 09. 2018 11:14

Уапсени лица барани со меѓународна потерница

Уапсени лица барани со меѓународна потерница

Кумановската полиција приведе две лица од липковско, барани со меѓународна потерница за издржување на затворска казна.

Од слобода се лишени С.М.(45) и С.М.(66), двајцата од с.Руница, општина Липково. За С.М.(45) билa распишанa меѓународнa потерницa за издржување казна затвор од вкупно 12 години за сторени кривични дела: убиство во обид и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Тој бил спроведен во Казнено-поправната установа Идризово. За С.М. (66) била распишана меѓународна потерница за издржување казна затвор од три години за сторено кривично дело убиство во обид и тој бил спроведен во Казнено-поправната установа Кшање.