500x100-1
17. 04. 2010 16:27

Во Македонија Ден на жалост

Во Македонија Ден на жалост

 Во Македонија денеска е Ден на жалост, откако синоќа Владата ја донесе оваа одлука  по повод трагичната смрт на претседателот на Република Полска, Лех Качински, неговата сопруга Марија и високи полски државници, кои го загубија животот во авионската несреќа што се случи на 10 април во рускиот град Смоленск.

Одлуката претставува израз на сочувство кон семејствата на трагично загинатите лица и кон пријателскиот полски народ, соопшти владиниот Сектор за односи со јавноста.

На денот на жалост знамето на Република Македонија ќе биде истакнато на половина копје.