500x100-1
11. 09. 2016 15:36

Земјотресот со 5,3 степени епицентарот во Скопје

Земјотресот со 5,3 степени епицентарот во Скопје

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар  земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на длабочина од два километри.

Утринава во Скопје околу седум часот имаше земјотрес  со јачина од 4,4 степени, a со послаб интензитет 5 минути подоцна.