23. 12. 2009 02:25

Шумахер се врати во Формула 1

Шумахер се врати во Формула 1

Последните три години ја повратив енергијата и спремен сум за сериозни работи - изјави Шумахер.

Седумкратниот шампион Михаел Шумахер, денеска е претсавен во просториите на екипата на Мерцедес, во градот Брекли, каде потпиша едногодишен договор вреден 7 милиони евра.

Германецот ќе биде прв возач на екипата додека со него заедно ќе вози и Нико Розберг. Тој и официјално ја обнови соработката со Рос Браун, кој беше во неговиот тим во сите седум шампионски титули.

Шумахер кој во јануари полни 41 година, минатата сезона требаше да се врати во екипата на Ферари како замена за повредениот Филипе Маса, меѓутоа повредата на вратот при падот од моторцикл, го одалечи од патеките.

Шумахер се врати во Формула 1

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk