×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Заврши реконструкцијата на кровот на спортската сала во Куманово, вредна 320 илјади евра

  22.12.2021 19:38 | Сузана Николиќ

  Заврши реконструкцијата на кровната конструкција на спортската сала во Куманово, прва фаза од целосна реконструкција на овој значаен спортски објект во градот. 

  Заврши реконструкцијата на кровот на спортската сала во Куманово, вредна 320 илјади евра

  Градоначалникот Максим Димитриевски попладнево објави видео од новиот кров и најави дека ќе следува реконструкција на внатрешноста на објектот.

  Средствата за реконструкција на кровот се обезбедени преку проект на Свероисточниот плански регион (СИПР) во висина од 320 илјади евра

  Работите започнаа во јули годинава, а проектот предвидуваше демонтажа на старата конструкција и на покрив и поставување на нова.

  „Општина Куманово има сопствено учество над 10.000 евра, а останатите средства од околу 310.000 евра се обезбедени од програмата на регионален развој на 2020 година, на Министерството за локална самоуправа и Бирото за регионален развој“, соопштија тогаш од СИПР.

  Проектот го изработи фирмата „Геинг“, а реконструкцијата ја вршеше компанијата „Изградба комерц“ од Скопје.

  Кровот на спортската сала се наоѓаше во исклучително лоша состојба и со години протекуваше, поради што ја оштети внатрешноста на објектот. 

  Минатата година Владата  ја врати спортската сала во владение на Општина  Куманово и најави помош за нејзина реконструкција.

  Спортската сала во Куманово има капацитет од 4.150 седишта,  изградена е во 1980 година. Била проектирана од архитектите Трајко Димитров и Живко Гелевски во 1979 година. Градбата ја добило Големата награда на Биеналето на Македонската архитектура (БИМАС) во 1981 година.