×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Штрајк на матичните лекари од понеделник

  02.09.2022 09:49 | KumanovoNews

  Матичните лекари од понеделник најавуваат штрајк, поради што пациентите уште денеска можат да земат упат за специјалист на Мој термин. 

  Штрајк на матичните лекари од понеделник Фото: pxfuel.com

  Од понеделник лекарите ќе бидат на своите работни места, но нема да издаваат рецепти и нема да закажуваат прегледи кај специјалисти. Со државниот празник 8 Септември во четврток се губи цела недела во опслужување на пациентите. 

  Причините за незадоволство на лекарите се големата скапотија и проблемите во работењето со кои се соочуваат веќе подолго време. Бараат зголемување на капитацискиот бод, електронско здравство, повисоки буџети за специјалисти и за амбулантите во руралните средини, како и решавање на проблемите при преземање на пациентите на пензионираните лекари.

  Граѓаните реагираат дека и овој штрајк ќе се прекрши на грбот на пациентите, посебно на постарата популација, кои почесто имаат потреба од нивните услуги. Но, од друга страна имаат разбирање за нивните барања. Од Министерството за здравство велат дека работат на изнаоѓање на решение. Во приватната здравствена заштита има околу 1500 лекари.

   О. Пешевска