Моќно е чувството кога ќе го победиме коронавирусот, јас се радувам повеќе од пациентите, вели младиот лекар Трајановски

Моќно е чувството кога ќе го победиме коронавирусот, јас се радувам повеќе од пациентите, вели младиот лекар Трајановски

Дваесет и седумгодишниот лекар од Инфективното одделение во Кумановската болница, д-р Даниел Трајановски ги освои симпатиите на кумановци, поради неговата посветеност во лекувањето од ковид-19. Тој е доктор по општа медицина и стана омилен кај своите пациенти, откако со својата стручност и професионалност, но и непосреден однос успеа да ја стекне довербата кај болните и нивните семејства.

Со оригинални кирилични графити Куманово ќе стане авангарден европски град

Со оригинални кирилични графити Куманово ќе стане авангарден европски град

Младен Трендевски (27) е уличен уметник од Куманово, кој со години наназад се обидува со своите разнобојни графити, да ги прекрие темните и запуштените места во градот, претворајќи ги во естетски уредени катчиња.

Кумановка работи на развој на систем со помош на вештачка интелигенција да се врши операција на `рбет

Кумановка работи на развој на систем со помош на вештачка интелигенција да се врши операција на `рбет

Мила Николиќ од Куманово е најмлад софтверски инженер по роботика во израелската компанија, која работи на развивање на навигационен систем за планирање хируршки процедури на `рбет со помош на вештачка интелигенција.

Кумановска гравира уметнички дела на лушпа од јајца

Кумановска гравира уметнички дела на лушпа од јајца

Кубица Спасиќ (62) од Куманово е една од ретките во државата и единствена во својот град која изработува вистински уметнички дела на лушпа од јајце. Нејзините резби никого не оставаат рамнодушен и украс се во многу кумановски куќи за велигденските празници.

Вистинска приказна за кумановските Ромео и Јулија

Вистинска приказна за кумановските Ромео и Јулија

[Сава и Величко со своите деца]

Вистинската љубовна драма што го инспирирала писателот Васил Иљоски да го напише делото “Бегалка” се случила во дваесетите години на минатиот век, но со задоволство се прераскажува и денеска, особено на Прочка, за големата и несекојдневна љубов, што ги победила сите тогашни предрасуди и препреки на чорбаџиското и сиромашното семејство.

Кумановскиот градски оркестар по 110 години постоење се бори за опстанок

Кумановскиот градски оркестар по 110 години постоење се бори за опстанок

Во Куманово во 1907 година се формирала првата граѓанска блех музика во државата, а во тоа време во Солун и Битола постоеле само воени оркестри. Кумановскиот градски оркестар во својата богата историја свирел пред кралеви, султани и значајни личности во земјава и странство, а сега најчесто на погреби и на локални манифестации

Македонија ги заборави старите шампиони а не знае да создаде нови

Македонија ги заборави старите шампиони а не знае да создаде нови

Уште на Олимпијадата дојдоа колекционери од Америка и ми понудија 10.000 долари да го продадам медалот. Пред некое време некои луѓе се јавија преку интернет, но не ја давам, колку и да сум без пари. За мене нема цена. - Реџеповски со сребрениот медал што го освои на 23. Летни олимписки игри во Лос Анџелес во 1984 година.

Бегалка од Ирак ќе стане кумановска снаа

Бегалка од Ирак ќе стане кумановска снаа

Oткако на нејзиниот пат од Багдад кон Лондон, во бегалскиот камп Табановце ја пронашла љубовта на својот живот, Нура Аркавази (20) и покрај противењето на нејзините родители, одлучила да го продолжи животот со 14 години постариот полицаец Боби Додевски и да создаде семејство во Македонија.

Кумановци навиваат за добар фудбал

Кумановци навиваат за добар фудбал

Домаќинот Франција, Англија, Германија, Шпанија, Италија, Хрватска и Албанија, се фаворитите на кумановци на Европското фудбалско првенство во Франција. Неколку дена по почетокот на ЕП се покажа дека фудбалот е навистина најважната споредна работа на светот.

Средношколец од рециклиран материјал создава ремек дела

Средношколец од рециклиран материјал создава ремек дела

Од стара хартија, весници, метал, лесно обработливо дрво и текстил, изработува украси, накит, кутии за накит и други подароци, кои го красат неговиот дом или ги подарува на блиските и пријателите. Драгослав е самоук и со ова интересно хоби се занимава околу пет години.

Кумановец ниже успеси во триатлон

Кумановец ниже успеси во триатлон

Дваесет и едногодишниот Лука Гаревски од Куманово, студент на Факултетот за физичка култура и член на велосипедскиот клуб “Вело - М“, реди успеси и носи медали од европски и светски натпреварувања, а наредниот предизвик му е Европското првенство за триатлон, кој ќе се одржи на 10 јули во Женева, Швајцарија.

Многу наши другари немаа среќа да го видат слободно Куманово

Многу наши другари немаа среќа да го видат слободно Куманово

На 11 Ноември 1944 година, Куманово осамнало ослободено од фашистичкиот окупатор. Борците кои пред 70 години учествувале во последните пресметки со германската војска, како вчера да било, се сеќаат на тешките моменти, но со воодушевување зборуваат за големата победа.

Руле Tурс ги намали месечните билети на релацијата Куманово-Скопје

Руле Tурс ги намали месечните билети на релацијата Куманово-Скопје

Компанијата „Руле Турс„ од Скопје, која од неодамна е сопственик на Автобуската станица и претпријатието Југ-Турист Куманово, од утре воведува поевтини месечни патнички билети на релацијата Куманово-Скопје.

Текстил и влошки во филтрите на пречистителната станица

Текстил и влошки во филтрите на пречистителната станица

Кумановци и кумановки во канализацијата најмногу фрлаат текстилни отпадоци, крпи, влажни марамчиња, влошки, презервативи, четки за заби, пасти, жилети, но вработените во пречистителната станица наоѓаат и цели мрши на кучиња, мачки, делови од тело на поголеми животни, па и цело прасе 

Кумановец во руски документарец за шарпланинци

Кумановец во руски документарец за шарпланинци

“Планета на кучиња“ е руски документарен филм во кој Владимир Крстевски, кумановски кинолог и одгледувач на шарпланинци, говори за карактеристиките на оваа раса кучиња која потекнува од Македонија и е верен чувар на македонските стада.

„Браќа Миладиновци“ - од „изгорена школа“ до престижно училиште

„Браќа Миладиновци“ - од „изгорена школа“ до престижно училиште

Основното училиште “Браќа Миладиновци“, едно од најстарите основни училишта во Куманово започнало со работа во 1954 година. Со десет паралелки, 555 ученици и 14 наставници во скромни услови, но со многу љубов и посветеност, наставниците со години го градат имиџот на училиштето.