×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Академски час во Градски музеј Крива Паланка по повод 120-годишнината од смртта на Гоце Делчев

  04.05.2023 15:49 | Жаклина Цветковска

  Во Градски Музеј Крива Паланка денеска се одржа академски час "Гоце Делчев, апостол на слободата", посветен на 120-годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

  Академски час во Градски музеј Крива Паланка по повод 120-годишнината од смртта на Гоце Делчев

  Покрај улогата на Делчев во националната историја и  во македонската револуционерна борба, директорот на музејот Драган Величковски, jа истакна и улогата  на Гоце Делчев во  локалната  историја , кривопаланчката револуционерна организација и неколку дејци од Крива Паланка.

  „Во неколку писма од Делчев се споменуваат Крива Паланка и кривопаланчкиот револуционерен округ.  Во времето кога тој  учел во Солунската гимназија, таму учителствувале двајца паланечки учители: Манасиј Лучански и Александар Димитраков.  Со  Делчев нѐ поврзува и комитата Ѓорги Китанов-Чичето од кривопаланечко, кој учествувал во поширокиот појас на четата за обезбедување на Гоце при неговото загинување во село Баница, Серско“, рече Величковски.

  Историчарот Мартин Додевски, пак, го презентираше научниот труд "Претставувањето на Гоце Делчев како историска фигура во македонското основно образование" со кој имаше настап на Меѓународниот научен семинар 2022, посветен на 150- годишнината од раѓањето на големиот македонски револуционер.

  Во чест на денешниот ден, ЛУ Градски музеј Крива Паланка ќе поднесе иницијатива за почеток на постапка за подигнување спомен -обележје на македонската револуционерна борба во Крива Паланка.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk