Кандидатот на СДСМ Сашко Митовски вети достоинствен живот за сите граѓани на Крива Паланка

30.09.2021 22:24 | Жаклина Цветковска

Со новите понудени решенија, местоположбата и еколошки здравата средина, Крива Паланка ќе добие уредени зелени површини и убав и достоинствен живот за сите граѓани, порача Сашко Митовски, кандидат за градоначалник на Крива Паланка од СДСМ и коалицијата на вечерашната промоција на кандидатите од оваа политичка опција.

Кандидатот на СДСМ Сашко Митовски вети достоинствен живот за сите граѓани на Крива Паланка

Митовски вети подобрување на патната инфраструктура, решавање на сообраќајниот хаос, гасификација и развој на општината, но и голема поддршка за младите.

„Мојата младост и енергичност, заедно со вашето искуство и добри политики, ќе биде патот по кој ќе чекориме. СДСМ ги има вистинските и најдобрите луѓе, ја има најдобрата понуда за Крива Паланка, рече Митовски.

Промовирајќи ги кандидатите, вицепремиерот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски посочи дека СДСМ ги исполнува плановите и дека има најтранспарентна влада во регионот.

„Крива Паланка е дел од Коридорот 8 и се инвестира во инфраструктурата. Градиме експресен пат и за првпат преземаме конкретни активности за долговетуваната железница кон Бугарија. Во март-април идната година започнуваат работите на делниците од Бењаковце до Крива Паланка, а следната година ќе се распише и тендер за избор на изведувач за најтешката
делница Крива Паланка-Деве Баир. До месец ноември комплетно ќе се заврши и патната делница од Куманово до Страцин“, рече Николовски.

Тој, воедно, најави дека сегашниот градоначалник Борјанчо Мицевски, преминува во централната власт, каде заедно ќе продолжат да работат на нови проекти и му се заблагодари на неговата чесност, посветеност и одговорност во досегашното раководење со општината и го повика Митовски да продолжи по неговиот пат.

Истовремено, беа промовирани и кандидатите за советничката листа на СДСМ, чиј носител е актуелната претседателка на Советот на општината Изабела Павловска.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk