×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Млади пијанисти од Крива Паланка со први награди на Меѓународeн натпревар

  26.04.2023 07:19 | Жаклина Цветковска

  Учениците од ООУ „Јоаким Крчовски“ од Крива Паланка кои свират на пијано под менторство на професорката Лариса Жулина-Митовски ја воодушевија жири комисијата на престижниот Меѓународен натпревар „Golden piano talents“.

  Млади пијанисти од Крива Паланка со први награди на Меѓународeн натпревар

  Младите пијанисти Михаил Митовски, Сара Стојановска, Леон Јанковски и Теодор Смиљков со својата виртуозна изведна освоија први награди на овој светски натпревар, кој е еден од најпрестижните и најголемите натпревари по пијано со огромен број на натпреварувачи од повеќе од 50 земји од сите континенти во светот.

  „Овие големи постигнувања се доказ дека нашите млади пијанисти успешно се носат со конкуренцијата на светско ниво. Нема поубаво чувство од тоа кога гледате како вашите ученици редат вакви успеси и си го трасираат патот кон успехот. Тоа ме прави особено горда и се повеќе ме мотивира да вложуваме заеднички труд со моите ученици, да ги надминуваме границите и да ја промовираме музиката и младите таленти низ целиот свет“, вели професорката Лариса Жулина-Митовски која исто така доби награда за наставник со одлични педагошки постигнувања на „Golden piano talents competiton“.

  Натпреварот привлече пијанисти во сите возрасни категории од Калифорнија, Кина, Австралија, Грузија, САД, Хонг Конг, Малезија, Канада, Тајланд, Индонезија, Сингапур, Тајван, Монголија, Индија, Обединетите Арапски Емирати, Европа и Балканот. Пијанистите се натпреваруваа во повеќе дисциплин: пијано професионална дисциплина за класична музика, камерна музика, популарна музика, концерт со оркестар, ученик - ментор (дуо) и дисциплина за љубители на пијаното.

  Победниците со над 98 бодови од секоја категорија ќе бидат поканети да настапат во живо во Штип на GOLDEN PIANO TALENTS FESTIVAL во септември каде што ќе бидат доделени плакети, медали, сертификати, како и парични награди на лауреатот на целиот натпревар и на најуспешниот ментор. Фестивалот ќе се одржи во акустична сала Безистен во Штип.