×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Пакети со храна и зимски јакни за лицата со попреченост обезбеди Општина Старо Нагоричане

  06.12.2023 11:11 | Оливера Пешевска

  Општина Старо Нагоричане на лицата со попреченост им подели пакети со храна, хигиенски средства и зимски јакни по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост - 3 декември.  Со донацијата се опфатени  26 лица од сите возрасти кои живеат на територијата на општината.

  Пакети со храна и зимски јакни за лицата со попреченост обезбеди Општина Старо Нагоричане

  „Ова е традиционална акција која ја оддржуваме секој година од 2009 година, кога јас станав советник. Значи, најмалку 14 години посветуваме внимание и донираме мала помош за нашите сограѓани кои живеат со ментална или физичка попреченост. Тоа е убава традиција на која се радуваат и лицата, но и нам, на општинската администрација ни претставува особено задоволство“, истакна Бобан Цветановски,заменик-градоначалник.

  По врачување на помошта, општинската администарација во неформална разговор се запознала со недостатоците, проблемите и потешкотиите со кои секојдневно се среќава ова категорија на граѓани. Локалната власт од таму црпи насоки за тоа како на најефикасен начин би пружила помош и поддршка на сограѓаните со потешкотии.

  Донацијата е обезбедена од буџетските средства на Општина Старо Нагоричане.