×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  По 50 години реконструиран патот Младо Нагоричане - Зебрњак

  09.05.2023 12:18 | Оливера Пешевска

  Завршена е реконструкцијата на стариот пат на делницата од селата Младо Нагоричане до Зебрњак. Патот е е во должина од 4.2 километри и широчина од 5,2 метри. 

  По 50 години реконструиран патот Младо Нагоричане - Зебрњак

  „Ова е проект на ЈП за државни патишта и е многу значаен за општината Старо Нагоричане, затоа што месното население гравитира на тој дел и има голема фреквенција на возила. Патот од како е направен пред повеќе од 50 години не е поправан и беше многу оштетен, со големи дупки и не беше безбеден за движење. Секако, сега транспортот на добиток и земјоделски производи ќе биде многу полесен и побрз за населението, па и задоволството е големо кај оние за кои е наменет овој пат“, изјави Бобан Цветановски, заменик градоначалник на Општина Старо Нагоричане.

  За реализација на овој проект се потрошени некаде од 40 до 50 милиони денари, средства на јавното претпријатие.

  Истовремено беше реконструиран и патот  Драгоманце - Жегљане со вкупна должина од 2.750 метри.