×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Промовиран експерименталниот филм "Седиментација на движењето" на авторките Кирила Цветковска и Вера Залуцкаја

  18.12.2023 13:11 | Жаклина Цветковска

  Во Градскиот музеј од Крива Паланка беше промовиран експерименталниот филм "Седиментација на движењето" чии авторки се Кирила Цветковска од Македонија и  Вера Залуцкаја од Белорусија, која живее и работи во Варшава , Полска. Авторка на музиката е  Олга Маркоуска  од Полска.

  Промовиран експерименталниот филм "Седиментација на движењето" на авторките Кирила Цветковска и Вера Залуцкаја

  Цветковска и Залуцкаја се историчарки на уметност, независни истражувачки и кураторки кои работат на актуелни теми, со посебен фокус на социјалниот контекст на движењата, миграциите, органичуваата  и општествените процеси. Опкружувањето и актуелните случувања се тема и на нивиот прв заеднички експериментален филм.

  „Недостатокот на влијание во современиот свет каде политиката доминира во животот на луѓето, го зајакнува пријателството и помага индивидуите да не се изгубат во ффрустрациите. Тие ја користат моќта на креативноста и имагинацијата  за да одговорат на овој глобален предизвик“, велат авторките.

  Филмот е снимен во рамките на истоимениот проект "Седиментација на движењето" финансиран од Министерството ѕа култура и  Општина Крива паланка, а истовремено е поддржан и од Институт „Адам Мицкиевич“ кој е кофинансиран од Министерството за култура и национално наследство на Република Полска.