×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Реконструирана кино салата на Центарот за култура во Крива Паланка

  12.10.2022 15:53 | Жаклина Цветковска

  Кино салата на Националната установа Центар за култура од Крива Паланка доби нов изглед со реконструкција која е извршена после неколку децении.

  Реконструирана кино салата на Центарот за култура во Крива Паланка

  Извршена е санација и обнова на целокупниот ентериер на салата со нови гардероби, соблекувални, сцена и модерен систем за осветлување.

  „Оваа сала е единствена во градот што служи за масовни и значајни манифестации, а со обновата добивме репрезентативен објект за настани и услови за разновидни културни содржини“, истакна градоначалникот на Крива Паланка“, Сашко Митовски.

  Вредноста на инвестицијата изнесува 4 милиони денари обезбедени од Министерство за локална самоуправа-Биро за регионален развој, Програма за урбани подрачја и кофинанисрање од општината во висина од 450.000 денари.

  Салата свечено беше пуштена во употреба по повод Денот на ослободувањето на Крива Паланка 8 Октомври.