×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Со урбана опрема од природни матерјали се оплемени плоштадот во Старо Нагоричане

  24.04.2023 14:04 | Оливера Пешевска

  Во Старо Нагоричане деновиве се спроведе акција за поставување на урбана опрема во центарот на селото, која е исклучиво од природни и еколошки материјали.

  Со урбана опрема од природни матерјали се оплемени плоштадот во Старо Нагоричане

  Активностите се релизирани преку проектот „Еко плоштад“ на Локалната акциска група(ЛАГ) Абер 2015, на иницијатива на Мрежата за рурален развој со „Програмата за развој на зедниците“, финансирана од УСАИД Северна Македонија. 

   „Уредување на зеленилото на плоштадот во Старо Нагоричане, поставување на тајмери за штедење на електрична енергија која се користи за уличното осветлување во општината, замена на дотрајаните дрвени клупи со поставување на нови, украсување и обложување со дрвени елементи на седиштата кои се дел од амфитетарот на плоштадот, поставување на нови дрвени кантички за отпадоци, поставување на нова автобуска постојка, за прв пат во центарот на селото и друга урбана опрема за потребите на полициската станица и локалниот селски маркет беа главните активности на ова проектна иницијатива“, изјави Драган Чунгурски, координатор на УСАИД проектот „Програма за развој на заедници" кој се имплементира на територија на ЛАГ АБЕР 2015.

  Со тајмерот на уличните светилки се штеди на електрична енергија, а во целиот проект се користени природни, рециклирани и еколошки материјали. Целта на ваквиот проект е урбанизација и добивање на целосен визуелен лик кој ќе привлече поголем број на посетители, и на организирани свечености и индивидуални излетнички прошетки. Воедно туристите ќе имаат можност за одмор  од посетите на локалитетите и во Старо Нагоричане и во околните локалитети.

  И за во иднина се планирани вакви еко-акции за расчистување на јавни прометни површини во различни општини и населени места во оклината на Куманово и Старо Нагоричане. Проектот „Програма за развој на заедниците“ ќе се имплементира во наредните 5 години, со подршка на граѓанскиот и бизнис секторот.

   Во реализација на преоктот придонес дадоа и локалните фирми: Евроскомерц, ФАМ инжинеринг, Општина Старо Нагоричане, ЈКП Козјак, здружението „ЕКО ТИМ“ и Проектантско урбанистичко биро СТАН АРТ- Куманово, Мрежата за рурален развој на Општина Куманово.

   

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk