×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Старо Нагоричане и Крива Паланка ќе добијат средства за инфраструктурни проекти

  20.12.2023 07:37 | Сузана Николиќ

  Вкупно 31 општина ќе добие поддршка од над 1 милијарда денари или 17 милиони евра за реализација на инфраструктурни проекти од Министерството за транспорт и врски.

  Старо Нагоричане и Крива Паланка ќе добијат средства за инфраструктурни проекти

  Станува збор средства кои се наменети за изградба и реконструкции на улици, патишта, мостови и други проекти со кои општините ќе го подобрат урбаниот развој.

  Во Североисточниот регион ќе се финсираат проекти во општините Старо Нагоричане и Крива Паланка. 

  Министерот Благој Бочварски  со градоначалниците вчера во Владата ги потпиша договорите за финанисирање на проектите.

   Проекти ќе се реализираат и во општините: Битола, Берово, Богданци, Боговиње, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Делчево, Дојран, Демир Капија, Желино, Илинден, Јегуновце, Карпош, Кичево, Кривогаштани, Крушево, Маврово и Ростуше, Македонски Брод, Пехчево, Пробиштип, Росоман, Свети Николе, Сарај, Град Скопје, Струмица, Теарце, Општина Центар и Чашка.