×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Старо Нагоричане СДСМ со најмногу гласови за градоначалник и за советничката листа

  18.10.2021 09:36 | Сузана Николиќ

  Актуелната градоначалничка на Старо Нагоричане и кандидатка за втор мандат Жаклина Јовановска од СДСМ, за 9 гласа ја изгуби победата во првиот круг на локалните избори. 

  Во Старо Нагоричане СДСМ со најмногу гласови за градоначалник и за советничката листа

  Според податоците на ДИК, Јовановска освои 49,56 отсто или 949 гласови, зад неа е кандидатот на ТМРО Власте Димковиќ со 510 гласови или 26,63 отсто поддршка од гласачите, а последен е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Велибор Денковски.

  Во вториот круг на изборите ќе влезат Јовановска и Димковиќ.

  Во однос на Советот  СДСМ освои 39,43% или 755 гласа, ТМРО 20% или 383 гласа, ВМРО-ДПМНЕ 15.56% или 298 гласа, ГИ Бојан Трајковски 8,62% или 165 гласа, ЕМ 4,54% или 87 гласа, Левица со 3,45 или 66 гласа и Интегра со 2,82% со 54 гласа.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk