×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Mатеј Митевски од Куманово меѓу најдобрите матуранти во земјава

  18.08.2023 20:20 | Сузана Николиќ

  Mатеј Митевски, од гимназијата „Гоце Делчев“ од Куманово, е еден од шестмината матуранти кои годинава освоија највисок број поени на државната матура.

  Mатеј Митевски од Куманово меѓу најдобрите матуранти во земјава

  Како што пренесува порталот Мета.мк на ранг-листата која ја изготвил Државниот испитен центар (ДИЦ), Митевски е најдобар по предметот македонски јазик и литература.

  Најдобри резултати на државната матура постигнале и: Леонид Тодороски од средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ во Скопје, Едон Адеми од скопската гимназија „Зеф Љуш Марку“, Чигдем Муарем од приватното училиште „Јахја Кемал“ во Струга, Ѓулен Јагмур од меѓународното училиште „Мариф“ од Тетово, како и Огнен Јосифовски од скопската гимназија „Орце Николов“.