×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Драма во Кисела Вода, Куманово ги освои трите бода кај Јуниор!

  13.02.2023 10:45 | KumanovoNews | Преземено од: 24rakomet.mk

  Ракометарите на Кумановo во драматичен натпревар славеа на гостувањето кај Јуниор КВ со 21-20, откако имаа среќа во финишот и домашните не успеаја да реализраат напад што можеше да донесе реми. Иако избраниците на Игор Котевски имаа и плус четири во вториот дел, сепак на крајот мораа да стравуваат за победата, откако домашните се вратија во егал, па дури и водеа во финишот.

  Драма во Кисела Вода, Куманово ги освои трите бода кај Јуниор!

  Гостите отворија со водство од 3-1, пред Печенковски да намали со убав погодок со ролинг на 3-2. Домашните имаа две прилики за да израмнат, но не погодија и кумановци казнија два пати по ред 5-2.

  Беше и 8-4 за гостинските ракометари, имаше тајм-аут за Јуниор КВ, па тогаш избраниците на Печенковски намалија на 8-7. Одново беа во шанса за реми, но Кимевски запре пенал, а домашните промашија уште еднаш.

  Колоски со двата гола по ред му донесе на Куманово 10-8, а Кастратовиќ во последните секунди погоди за 11-8 на пауза за тимот на Игор Котевски, кој во првиот дел од сезоната го водеше Јуниор КВ.

  Куманово во вториот дел стигна и до плус четири, 15-11, имаше шанси да ја зголеми предноста, но дозволи мотивираниот домаќин да се закани и во 45 минута од натпреварот да стигне на минус еден, 17-16.

  Беше 18-16 за гостите со голот на Кастратовиќ, но кумановскиот напа без Мрвовиќ не е толку убоит, па двете грешки ги казни Јуниор КВ и преку крилата Димевски и Крстескки стигна и до реми, 18-18 на десет минути до крајот.

  Јуниор КВ водеше со 19-18 и 20-19, а искусниот Кимевски одбрани пенал на Фидановски кога имаше да се играат уште три минути. Беше 20-20, Котевски побара тајм-аут, а по него Кастратовиќ од пенал донесе водство.

  По грешката на Јуниор КВ, кумановци тргнаа во последен напад, згрешија и на пет секунди до крај домаќините се ревашнираа со грешка и немаше време за нешто повеќе, па Куманово се израдува на трите бода.

  Владан Кастратовиќ беше лидер во кумановскиот состав со десет гола, додека Стефан Крстески даде четири за Јуниор КВ.

   

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk