×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Голем успех на кумановските атлетичари на Младинскиот куп на Македонија

  14.09.2022 13:11 | KumanovoNews

  Високи резултати постигнаа атлетичарите на АК „Куманово“ на Купот на Македонија за младинци, кој викендов се одржа на Националната арена „Тоше Проески“ и на Воениот стадион во Скопје, во организација на Атлетската Федерација на Македонија.

  Голем успех на кумановските атлетичари на Младинскиот куп на Македонија

  Кумановските атлетичари освоија прво место во женска конкуренција и трето место во севкупен пласман.

  „Теа Алексовска по трети пат го поставува државниот рекорд по фрлање кладиво, кој моментално изнесува 31,79 метри. Севкупно, Алексовска освои две први места – во фрлање диск и кладиво, второ место во фрлање ѓуле и трето место во трискок.

  Дијана Вукановиќ освои две први места на трките на 400 метри со пречки и 200 метри, две втори места – трискок и 100 метри со пречки и три лични рекорди“, соопштуваат од Клубот.

  На Купот на Македонија за младинци во Скопје учествуваа 20 клубови со 120 атлетичари од земјава. Натпреварувањето е важен дел од календарот на Атлетската Федерација на Македонија.

  О.Пешевска