×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Градскиот фудбалски клуб Куманово доби нов тренер и голман

  12.07.2023 08:46 | Оливера Пешевска

   Даниел Стојановски и Горан Трајковски  се ново засилување во ГФК Куманово во преодниот  рок.  

  Градскиот фудбалски клуб Куманово доби нов тренер и голман

  Управата на клубот смета дека ангажирањето на двајца кумановци ќе даде резултати во новата сезона и ќе им обезбеди подобар пласман во фудбалската лига. Клубот сега игра во трета лига.

  Стојановски, досега беше помошник тренер во Пелистер и главен тренер во Велешта, Воска Охрид и Слога Виница. Тој доаѓа на местото на Жанко Савов. 

  „Сметаме дека има капацитет да ја поведе екипата на местото каде што сакаат да ја видат многу кумановци, но и други љубители на фудбалот ширум Македонија“соопштува управата на клубот.

  Голманот Трајковски бранел во Работнички, Македонија ЃП, Силекс на два пати, Плачковица, Воска, Саса и Слога Виница.

   Клубот планира да потпише договори и засилување со уште неколку квалитетни фудбалери.

  ГФК Куманово е формиран на крајот на минатата година, а Општина Куманово преку програмата за спорт му одобри 1,1 милион денари заради развој на фудбалот во градот.