×

• Македонија се пласираше на Европско првенство

03.06.2012 19:58 | KumanovoNews

По пауза од четири години Македонската женска ракометна репрезентација се пласираше на Европското првенство во Холандија откако во последниот меч од квалификациите вечерва на Кале со 27:24 ја совладавме селекцијата на Турција и како второпласирани во групата 4 со 8 поени влегуваме на европското првенство.

Македонија се пласираше на Европско првенство

На полувреме резултатот беше 13:12. За разлика од нас Турчинките имаа многу подобар старт во натпреварувањето.

Во натпревар кој беше неизвесен до последените минути Македонија успеа да направи разлика од три гола 23:20 дури во втората половина од второто полувреме што не ја испуштивме шансата до самиот финиш.

Одговоривме на предизвикот успеавме да се вратиме и со конечни 27:24 да ја продолжиме низата настапи на Европските шампионати.

Во изборот на Стрезовски најдобра беше Николиќ со 10 голови а Андреева имаше 8 успешни интервенции.

Целиот овој период бевме под тензија. По триумфот на Литванија, тој притисок се зголеми, што се осети во нашата игра. Но јас верував во себе и во мојата екипа, и пресреќен сум на овој голем успех - рече селекторот Стрезовски.

Во вториот меч Франција убедливо со 38:26 ја победи Литванија и со 10 поени заврши како првопласирана во нашата група, додека Турција остана на третата позиција со 4 поени а Литванија последна со 2 бода.

Ждрепката за групите во Холадија ќе биде на 6 јуни.