×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Меѓународниот боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“ на 14 и 15 јуни во Куманово

  10.06.2024 10:19 | Оливера Пешевска

  Меѓународниот боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“ ќе се одржи на 14 и 15 јуни,  во спортската сала на средното училиште „Перо Наков“ во Куманово. Ова е четврто издание на меморијалниот турнир, кој од година во година добива се поголема репутација.

   

  Меѓународниот боксерски турнир „Мирослав Петровиќ“ на 14 и 15 јуни во Куманово

  Покрај домашните, македонски боксери, најавени се учесници од уште 13 држави- Италија, Романија, Молдавија, Полска, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Бугарија, Албанија, Србија, Турција, Австрија и Словенија.

  „Добиваме се поголем публицитет, не препознаваат по квалитет, па и се повеќе учесници се пријавуваат и земаат учество на овој турнир. На пример, медиумски покровител на настанот е Арена фајт каналот, кој ќе го пренесува во живо финалниот меч. Очекуваме дека и ова година се ќе биде во ред, а петгодишниот јубилеј следната година да го прославиме уште помасовно. Тоа секако зависи и од финансиската помош од општината, се надеваме дека ќе се зголемат средствата кои се издвојуваат за одржувањето на овој турнир, кој се покажа како репрезентативен за Куманово“, истакна Самет Салиевски, координатор на турнирот и селектор на боксерската репрезентација.

  Организатор на турнирот е БК „Куманово-84“ со поддршка на Боксерската федерација на Македонија.  

  За Меѓунардониот турнир „Мирослав Петровиќ“ поддршка дадоа Општина Куманово, Агенцијата за млади и спорт, но свој придонес имаат и приватни спонзори.