×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Алексеј Стојановски освои прво место на тениско првенство во Куманово

  08.05.2023 09:09 | Бошко Тасиќ

  Алексеј Стојановски од Тенискиот клуб „Тумба“ од Куманово освои прво место на Отвореното првенство во тенис за јуниори и јуниорки до 12 години, кое викендов се одржа во Куманово, во организација на Тенискиот клуб ,,Тумба”. 

  Алексеј Стојановски освои прво место на тениско првенство во Куманово

  „Стојановски во финалето играше против Иван Трпковски, од ТК „Чери“ - Скопје, и го победи со извонреден резултат  6:2 - 6:2 и стана шампион на турнирот. Со ова, Алексеј ја одбрани победничката титула на истиов турнир од минатата година“, соопштуваат организаторите.

  Во женска конкуренција, првото место го освои Ива Остоиќ од „МТП“- Скопје, која ја победи Деа Крстевска од ТК Битола, со резултат 6:1 - 6:4. 

  На турнирот учествуваа околу дваесеттина јуниори и шеснаесет јуниорки од цела Македонија, но само најдобрите се пласираа во финалето. 
    
  Од ТК „Тумба“ во машка конкуренција учествуваа  Алексеј Стошиќ, Алек Јакимовски и Калин Андов, додека во женска беа Зана Џемаили, Кјара Ивановска и Јована Спировска. 

  „Им упатуваме големи честитки на најдобрите, но и на останатите, кои имаа храброст да учествиваат и достојно го претставија клубот, како и секогаш и нека ова биде потстрек за уште поголеми достигнувања во оваа тековна сезона. Целокупниот турнир се помина во фер и спортска атмосфера, благодарение на јуниорите, кои пред сѐ, се пријатели, а потоа противници на турнирот“, соопштуваат од ТК „Тумба“. 

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk