500x100-1
27. 08. 2019 11:11

По 11. пат ќе се одржи мото крос трка во „Забел“

По 11. пат ќе се одржи мото крос трка во „Забел“

На патеката во близина на манастирот Забел, Општина Старо Нагоричане, утре (среда), ќе се оддржи традиционалната мото-крос трка.

Организатор на мото трката е Општина Старо Нагоричане.

„По повод верскиот празник Голема Богородица која е слава на манастирот Забел, традиционално како и секоја година така и оваа Општина Старо Нагоричане како генерален спонзор организира мотокрос трка на патека “ЗАБЕЛ“ во Старо Нагоричане. Трката е од ревијален и забавен карактер. Се покануваат гости и возачи од цела Македонија да дојдат да ни се приклучаат на оваа манифестација. Свеченото отварање на трката е закажано во 12 часот, - изјави градоначалничката на Старо Нагоричане, Жаклина Јовановска.

На трката ќе учествуваат мотоциклисти од земјава.

Трката се ореганизира по 11. пат и привлекува голем број на гости од Североисточниот регион.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk