500x100-1
13. 08. 2010 15:21

Утре стартува англиската Премиер лига

Утре стартува англиската Премиер лига

Од утре стартува англиската Премиер лига, а дерби на првото коло ќе биде натпреварот Ливерпул - Арсенал кој ќе се одигра во недела.

Овие две екипи, заедно со Челзи и Манчестер Јунајтед, ја формираат главната четворка за осовјување на првенството. Како фаворити од втор план се јавуваат Тотенхем и Манчестер Сити кои веќе утре го играат својот прв меѓусебен дуел.

Според анализите за оваа сезона, половина од тимовите ќе се борат за опстанок, па што води кон тоа дека можеби Премиерлигата оваа сезона ќе го препушти приматот на најквалитетно фудбалско првенство на некој друг. Сепак, Англичаните не се согласуваат со овој факт, и најавуваат уште едно возбудливо и квалитетно првенство.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk