05. 04. 2020 13:03

14 кумановци го прекршиле полицискиот час

14 кумановци го прекршиле полицискиот час

За 34 часа регистрирани се 14 прекршувања на ограничувањето на движење во Куманово.

- Во периодот од 21 часот на 03.04,2020 (петок) до 07 часот на 05.04.2020 (недела) на подрачјето на Куманово регистрирани се 14 прекршувања на мерката забрана за движење, - соопштува СВР Куманово.

Превземени се мерки и активности при што 12 лица се лишени од слобода, а за две лица се земени податоци. Ограничувањето на движењето на територија на Куманово продолжува до 05 часот на 06.04.2020 (понеделник).

- Апелираме до граѓаните да ја почитуваат забраната за движење, а непочитувањето ќе биде санкционирано согласно член 205 и 206 од Кривичниот законик, - додаваат од полицијата.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk