26. 03. 2020 13:40

Четворица новозаболени од коронавирус, вкупно 15 заразени во Куманово

Четворица новозаболени од коронавирус, вкупно 15 заразени во Куманово

Во изминатите 24 часа регистрирани се 24 нови случаи на коронавирус во земјата, соопшти Министерството за здравство.

По градови: Скопје (15), Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1), Тетово (1). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 201 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

- Скопје (123)

- Дебар (43) од кои 2 починати

- Куманово (15) од кои 1 починат

- Штип (8)

- Велес (3)

- Охрид (3)

- Кавадарци (2)

- Прилеп (2)

- Гостивар (1)

- Тетово (1)

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се испишани 2 пациенти кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат. Пациентите се во добра здравствена состојба и се пуштени на домашно лекување. Со ова во земјата досега има 3 излекувани пациенти и 3 починати.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk