×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Диво емитувал странска музика и програма

  28.07.2010 09:41 | KumanovoNews

   Кумановската полиција поднесе кривична пријава против Ж.В.(48) од Куманово, управител на ДТТУ „Парма-Шпед„ ДООЕЛ Куманово, за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување„.

  Диво емитувал странска музика и програма

   Во јуни годинава при контрола во фирмата е откриено дека пријавениот спротивно на Законот за радиодифузна дејност, не ги регистрирал програмските сервиси што ги пренесувал преку јавната комуникациска мрежа, односно го пренесувал програмскиот сервис на „MTV„ без да го регистрира во Советот за радиодифузија. Истовременоа спротивно на Законот за употреба на македонски јазик, пренесувал програмски сервис на англиски јазик.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk