×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Дневната евтина тарифа на струјата започнува утре од 13 до 15 часот

  30.11.2023 12:42 | Оливера Пешевска

  Од утре сите домаќинстава ќе имаат по два часа евтина дневна тарифа на електрична енергија, шест дена во неделата, поточно од понеделник до сабота.

  Дневната евтина тарифа на струјата започнува утре од 13 до 15 часот

  Вечерниот термин останува непроменет, секој работен ден и сабота од 22 до 7 часот наутро, а во недела во текот на целиот ден сѐ до понеделник во 7 наутро.

  „Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота и 24 часа во ден недела. РКЕ по направените анализи оцени дека се создадени услови домаќинствата да користат дополнителни часови во коишто надоместокот за потрошената електрична енергија ќе се пресметува по евтина тарифа“, изјави Марко Бислимовски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика.

  Евтината тарифа е укината во декември 2021, во услови кога цените на електрична енергија се движеа по 300-400 евра по мегаватчас, а во текот на денот достигнуваше до 500, 600, 700 евра.Трошоците станале неиздржливи, па РКЕ тогаш ја укина опцијата за евтина дневна тарифа на електричната енергија.