23. 03. 2020 14:41

Двајца кумановци се шетале вооружени во време на полициски час

Двајца кумановци се шетале вооружени во време на полициски час

Во Куманово за време на полицискиот час, уапсени се две лица, кај кои е најдено и оружје.

На целата територија на државата уапсени се 18 лица, кои не ја почитувале забраната за движење, а 74 се опоменати. Од Виница има 6, од Тетово 5, од Гостивар и Куманово по 2 и 1 од Кочани.

- Сите овие лица ќе одговараат како за ширење зараза, по член 206 од КЗ, т.е. за непостапување според здравствени прописи за време на епидемија. Истовремено полицијата поднела и две кривични пријави за основано сомнение за сторено кривично дело по член 396 –  неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје, - изјави министерот Наќе Чулев.

Министерството за внатрешни работи оценива дека првата ноќ со полициски час во државата помина мирно и генерално со почитување на мерката.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk