×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Една година откако падна потпорниот ѕид на улицата „Тодор Велков“, никој не го поправа

  03.04.2024 12:03 | Оливера Пешевска

  Потпорниот ѕид на улицата „Тодор Велков“, во дворот на Центарот за вработување Куманово, кој падна пред 14 месец уште не е поправен. 

  Една година откако падна потпорниот ѕид на улицата „Тодор Велков“, никој не го поправа

  Постои опасност да се урне и она што останало од него, а ја загрозува безбедноста на минувачите, паркираните автомобили и сендвичарата.

  „Очекувавме уште минатата година да се поправи ѕидот, но до сега немаме најава, ниту навестување кога би можело да се започне со работа. Освен што е грда глетка, опасноста се зголемува секој ден, затоа што притисокот на преостанатиот дел е значително зголемен“, истакнува Марија Димитријевска, раководителка на Центарот за вработување Куманово.

  Уште минатата година е доставено барање до ЈП „Куманово- план“ за изработка на техничка документација, но таа не изработена поради технички проблеми.

  „На таа локација имотно- правните односи се заплеткани, ѕидот е во сопственост на МТСП, односно Центар за вработување Куманово. За издавање на градежна дозвола е потребно да се приложи имотен лист на сопственикот. Затоа доставеното барање за изработка на планска документација на Општина Куманово е отфрлено како неосновано“, Иван Николовски, технички директор на Куманово-план.

  Причина за  обрушувањето на ѕидот и оградата на улицата „Тодор Велков“ е притисокот што го трпеле по поставувањето на бекатон плочките на тротоарот.  Тие служела како потпорен ѕид, иако не биле изведени градежни работи за негово зацврстување.

  Покрај распаднатиот ѕид и превртената метална ограда, секојдневно поминуваат деца од  Основното училиште „11 Октомври“.