×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Петрушевски е осуден заради изнесени невистини, а не за искажан збор, тврди Костовски

  16.11.2023 16:03 | Сузана Николиќ

  Судницата е место каде што се докажува и потврдува дали има одговорност или не. И тоа исклучиво преку докази, не со инсинуации и претпоставки, вели пратеникот Мартин Костовски од СДСМ, откако по негова тужба за клевета, осуден е пратеникот Бране Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој сега обвинува дека пресудата е незаконска и неуставна и бара одговорност од судијата кој ја донесе.

  Петрушевски е осуден заради изнесени невистини, а не за искажан збор, тврди Костовски

  Костовски вели дека Петрушевски не се појавил на судењето во Основен суд Куманово, ниту пак му се извинил за искажаните клевети, кои многу го повредиле.

  „Лага е дека пресудата е поради искажано критичко мислење или збор, туку се работи за тврдења кои не се точни. Петрушевски ги пречекори членовите 8 и 10 од Законот за граѓанска одговорност, со намера да наштети на честа и угледот на трето лице, изнесувајќи невистини кои знае или бил должен да зне дека не се вистинити. Се работи за граѓанска, а не за кривична одговорност. Пратеникот не е искучен од граѓанска одговорност“, вели Костовски.

  Тој додава дека 120 пратеника не можат да бидат над законот и мора да внимаваат што ќе кажат од говорницата.

  Пратеникот Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ е осуден  со парична казна од 150 илјади денари затоа што од собраниска говорница упатил навреди и клевета кон Костовски од СДСМ.

  Тој од говорницата го обвинил Костовски дека зел канадски пасош за да се спаси од затвор, по објавувањето на закон без потпис и указ од претседателот на државата. Рекол и дека за да гласа за францускиот предлог, Бујар Османи ја вработил неговата сопруга во МНР,  како и дека ќе треба да докаже како со чиновничка плата од 50 до 60 илјади денари гради зграда во центарот на Куманово. Го обвинувал и дека земал пари за да вработува лица во градската администрација, како и дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го спасил откако со 1,47 примили алкохол во крвта нападнал двајца негови сограѓани.