×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кумановци денеска имаа висок притисок

  07.04.2012 14:41 | KumanovoNews

   По повод Светскиот ден на здравјето, Центарот за јавно здравје и Здравствениот дом Куманово, денеска на граѓаните бесплатно им мереа шеќер и холестерол во крвта, и крвен притисок.

  Кумановци денеска имаа висок притисок

  Голем број на граѓани се заинтересираа за нашата акција. Имавме над 100 пациенти, така да сметам дека акцијата е повеќе од успешна. На граѓаните им мериме притисок, гликемија и холестерол во крвта. Повеќето од нив имаа зголемен крвен притисок, додека за холестерол и гликемија се гледа дека е регулиран затоа што веќе примаат терапија. Сите кои имаат покачен притисок им дававме совет како да го снижат и да се јават кај нивниот матичен лекар- вели Валентина Тодоровска-Трајковска докторка во Итната медицинска помош.

   Ваквите акции ќе продолжат и во наредниот период, како во градските така и во руралните подрачја.