×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Куманово доби нова гимназија

  04.05.2010 15:07 | KumanovoNews

   Советот на Општината Куманово донесе одлука да се формира ново средно-општинско училиште, гимназија на албански јазик што ќе го носи името на познатиот албаски преродбеник „Сами Фрашери„. Одлуката беше донесена едногласно.

  Куманово доби нова гимназија

   Советниците дадоа подршка на повеќегодишната иницијатива за формирање на оваа училиште, што е голема придобивка за Општината Куманово, како мулти-етничка средина која го разбира јазикот на толеранцијата и меѓусебното разбирање"- изјави советникот, од Нова Демократија Фериз Дервиши.

  Новото училиште е сместено во просториите на поранешен ЗИК, паралелки кои беа дел од гиназијата „Гоце Делчев„. Барањето за новото училиште го одобри Министерството за образование, а ја верификува Советот на Општината.  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk