×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Куманово и Липково општини без дискриминација

  08.12.2011 10:00 | KumanovoNews

   Куманово и Липково, добија сертификати „Општина без дискриминација„ за несебично залагање во промоцијата и спроведувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација.

  Куманово и Липково општини без дискриминација

  Признанието е резултат на преземените мерки за јакнење на капацитетите на локалните заедници, општините и граѓанските организации за поефикасно спроведување на законот, како и за поттикнување на граѓаните, особено припадниците на маргинализираните групи како да дејствуваат против дискриминација и како да се заштитат.

  Во изминатата година со поддршка на локалната администрација и невладиниот сектор беа спроведени обуки за општинските советници, за вработените во локалните институции, за граѓанските организации, полицијата, медиумите, како и образовните и здравствените институции, а усвоени се и планови за дејствување за подигнување на јавната свест на граѓаните за поголема информираност и заштита од дискриминација.

  Признанието го прими секретарот на Општината, Валентина Алексовска.  

  Сертификати „Општина без дискриминација„ добија и општините Струга, Охрид, Теарце, Дебар, Битола и Струмица.

  Проектот е поддржан со средства од Европската унија, а реализиран со помош на Британскиот совет во Македонија и граѓанскиот сектор.