07. 04. 2020 20:47

Кумановските пчелари донираа мед и прополис на здравствените работници и заболените од коронавирус

Кумановските пчелари донираа мед и прополис на здравствените работници и заболените од коронавирус

 Вработените и пациентите во Кумановската болница денеска добија донација од 120 килограми мед и 30 кутии прополис, од пчеларите на здружението „Пчела“, по повод Светскиот ден на здравствените работници 7 Април.

- Идејата беше иницирана од наши колеги и веднаш наиде на широка поддршка кај сите членови. За само неколку дена ги собравме планираните количини на мед, за што посебно сме горди. Во оваа тешка борба со коронавирусот најпогодени се медицинските лица и пациентите, а познати се лековитите својства на пчелините производи во лекувањето на многу болести и зајакнување на организмот, - изјави Бобан Стошевски, член на Здружението на пчелари „Пчела“.

Кумановските пчелари најавуваат дека и во иднина ќе продолжат со слични акции на своите сограѓани. Донацијата е организирана преку Општинскиот штаб за заштита и спасување.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk