25. 01. 2020 12:29

На Табановце откриени мигранти сокриени во контејнер од товарен воз

На Табановце откриени мигранти сокриени во контејнер од товарен воз

Четворица мигранти од Авганистан ноќеска се откриени на железничкиот премин Табановце во товарен воз кој доаѓал од Грција.

Според МВР, на 25.01.2020 во 00,05 часот на граничниот премин Табановце-железнички, вработени во МЖ-Транспорт пријавиле дека на излез од Македонија во товарен воз кој сообраќал на релација Р.Грција-Р.Унгарија забележале тропање во некој од контејнерите.

Откако биле отстранети пломбите во еден од вагоните натоварен со контејнер биле пронајдени четири лица мигранти од Авганистан: А.Б.К.(20), O.M.(30), A.З.(19) и С.И.(33).

Тие биле однесени во транзитниот камп Табановце за понатамошна постапка.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk