13. 01. 2020 19:50

Намалена видливост на патиштата од Куманово кон Крива Паланка и Свети Николе

Намалена видливост на патиштата од Куманово кон Крива Паланка и Свети Николе

Намалена видливост поради појава на магла има на патните правци на патниот правец Куманово – Крива Паланка од 50 до 80 метри,  и на патниот правец Св. Николе – Куманово до 50 метри, како и на патниот правец Тетово – Попова Шапка од 20 до 30 метри и Велес – Катланово и Кочани – Берово од 50 до 100 метри.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на магла и можност од појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk