13. 02. 2020 11:15

Ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски

Ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски, кој беше обвинет во случајот „Шпион". На Божиновски му се судеше во шпионажа и уцена во раздвоена постапка.

Обвинетиот Божиновски, во завршен збор, рече дека не бил соочен со ниту еден доказ и дека целиот предмет бил спакуван од СЈО без да се дозволи увид во доказите.

Обвинителството пак во завршен збор, рече дека биле изнесени докази со кои се потврдил обвинителниот акт и поврзаноста на Божиновски и Ефремов во делото „шпионажа", додека делото делото „уцена" останува во обид.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk