×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Поeвтинува дизел горивото и нафтата за домаќинствата

  10.06.2024 14:59 | KumanovoNews

  Дизел горивото вечерва по полноќ ќе поевтини за 1,5 денари за литар и ќе се продава по цена од 71,5 денари. 

  Поeвтинува дизел горивото и нафтата за домаќинствата

  Исто намалување на цената ќе има и за нафтата за домаќинствата. Се намалува и цената на мазутот. Цената на бензините нема да се промени, велат од Регулаторната комисија за енергетика.

  Новата малопродажна цена на Еуродизел (Д-Е V) ќе изнесува 71,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1) 70,5 денари за литар. Еуросупер БС-95 и понатаму ќе се продава за 80, а Еуросупер БС-98 за 82 денари за литар.

  Со одлуката на РКЕ за 0,734 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 42,475 денари.