×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Голем пожар беснееше ноќеска помеѓу селата Доброшане и Шупли камен (видео)

  07.10.2023 11:36 | Жаклина Цветковска

  Повеќе од 8 часа ноќеска гореше сува трева трева и страништа помеѓу селата Доброшане и Шупли камен. Пожарот избувнал околу 19 часот, а изгаснат е во 3 часот по полноќ. 

  „Во атарот на с. Шупли камен и с. Доброшане интервениравме од 19:10 до 03:15 часот со две противпожарно возило и 6 пожарникари, опожарена е поголема површина на запалено сува трева и стрништа“, соопшти Регионалниот центар за управување на кризи (РЦУК).

  Во текот на иминатото денониќие  имало уште три пожари на запалена сува трева и стрниште во селата Матејче, во атарот на нас. Карпош и с.Никуљане, во Умин дол и с.Љубодраг, во селото Орах.

  Пожарите ги гаснеле пожарникарите од Куманово и Старо Нагоричане.

  Голем пожар беснееше ноќеска помеѓу селата Доброшане и Шупли камен (видео)