09. 10. 2019 14:48

Премиерот Заев во Куманово на одбележувањето на 11 Октомври

Премиерот Заев во Куманово на одбележувањето на 11 Октомври

Премиерот Зоран Заев, ќе ја предводи владината делегација во Куманово на одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание.

Во нејзиниот состав ќе бидат вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за образование и наука Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска.

Одбележувањето на 78-годишнината од Денот на народното востание на македонскиот народ против фашизмот и за македонска државност во Куманово ќе почнат со положување цвеќе на Спомен-костурницата.

Покрај другите содржини, предвидено е обраќање на премиерот Заев.

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат и во Прилеп и во Скопје.

Од владината прес-служба информираат дека на сите свечености по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, се поканети членови на Сојузот на борците, дипломатскиот кор во нашата земја и претставници на општествените и граѓанските организации во државата.

(фото архива)

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk